Belianska jaskyňa

27.09.2015
belianska-jaskyna

Jediná sprístupnená jaskyňa v Tatrách (a najsevernejšia sprístupnená u nás) sa chváli, že jej infraštruktúra prešla pred sezónou 2015 rekonštrukciou, ktorú ocenia najmä návštevníci počas prehliadky - pri nových pohľadoch do jej nanovo nasvietených zákutí. A všetko LED-svetlá, preto sa vraj menej rias tvorí na stenách. Tak som sa bol presvedčiť, keď už som sa v tých miestach motal počas „ultrašelmovského“ víkendu.

 

Prístup z hlavnej cesty v Tatranskej Kotline je samozrejme dobre označený – parkovanie za 3,5 groša na deň. Kto chce ušetriť 50 centov, má možnosť – päť minút peši po žltej, na južnom konci osady.

 

Za_fotenie_sa_mi_platiť_nechcelo,_tak_aspoň_takto_:-)

Na začiatok je tu od parkoviska prístupový a zároveň náučný chodník: tak na 20 minút flákavej chôdze (po Šelme iná neprichádzala do úvahy), rodinkám s malými svišťami to môže samozrejme aj dlhšie trvať :-) Chodník je strmý, na zahriatie, dnu budem vyše hodiny.

 

Cestou k pokladni zadrží najmä detiská strategicky umiestnený stánok so suvenírmi. Pri kase som vycáloval 8 Eur, ďalších 10 za fotenie (bez statívu) sa mi už dať nechcelo. Platiť kartou sa nedá, vraj „je to pomalé a tu v Tatrách je aj ten internet taký pomalší“. Hmmm, také našské zdôvodnenie...

 

Ale návšteva sa oplatí. Môj dojem z poslednej návštevy pred rokmi bol rozpačitý – zablatená diera, výzdoby málo. Teraz svetiel pribudlo, aj sa dá obzerať (a je za čím), lebo chodník je pohodovejší, na viacerých miestach sa netreba báť zakopnutia. Bonbónikom sú svetelné efekty spolu s hudbou v Hudobnej sieni. Ktovie čo na ten rachot hovoria miestne netopiere :-)

 

Všetky podstatné informácie sú samozrejme na stránkach Správy slovenských jaskýň. Len keby tí sprievodcovia nerozprávali ako Majka z Gurunu, štýlom „a-teraz-vám-ukážem-ako-vyzerá-pravá-jaskynná-tma-cha-cha-cha-bojíte-sa?“

 

Rišo Pouš

 

Fotky Belianska jaskyňa

Diskusia

RE: Belianska jaskyňa
Jaraba 28.09.2015
Tú výkrmňu na druhom obrázku nepoznám (len registrujem), ale oproti je taký skvost, že "U Furmana" - horšiu obsluhu a služby celkovo som v Tatrách snáď ani nezažila.

RE: Belianska jaskyňa
sherpa 28.09.2015
tak jaskyna nie je vystavna sien, aj ked domy a siene obvykle tam su. kusok blata a hrdze k tomu asi patri. pred rokom som tam bol, a aj hudba hrala. nemusi byt vsade diskoteka. novsiu jaskynnu verziu skusim pri najblizsej navsteve. PS: netopiere lietaju podla hudby....pustis im hip hop ci rap a kukaj ako ciky caky pilotuju. ;-) PS2: 10 eur za fotenie? tak tolko nepytaju hadam ani v Louvri.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk www.adamsport.eu Eshop davorin.sk JM SPORT Adam Sport - Kreuzspitze GT

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri