Eliášova hora a Zvir

05.07.2019
eliasova-hora-a-zvir

V Starej Ľubovni odbočujeme smer Mníšek nad Popradom a už o chvíľu parkujeme v sedle Vabec. Parkuje sa naľavo, trošku problém je dvojitá čiara, nuž pomôž si ako vieš...

Inšpiráciu na túto túru som získal... ako inak zo stránok Vetromagu. V reportáži zo Živloplaza som zazrel v Rišovej fotogalérke fotku rozhľadne na vrchole. Nuž o tomto som nepočul... Chvíľka pátrania a bolo jasné kde to je - Eliášova hora na hranici s Poľskom. A prečo sme o tej veľkej vyhliadkovej veži nepočuli? Možno aj preto, že sa nemáme čím chváliť, je totiž poľská...

kraj_nad_Starou_Ľubovňou

Vyrážame zo sedla Vabec. Značkovaný chodník teda poľná cesta. Dokonca náučná trasa. Najprv po lúkach a pasienkoch. Krásne výhľady. Neskôr lesom tiež nie škaredou cestičkou a v závere už stúpanie okorenené horskými lúkami. Senníky dávajú znať. že kedysi sa tu gazdovalo. Dnes pár zabudnutých balíkov so senom dáva skôr na známosť. že sa tu skôr šafári a to hlavne s dotáciami a eurofondami. Nuž - taká je doba.

nová_vyhliadková_veža

Výlet to je ale parádny. Nenáročný. Cieľ - vyhliadka na kopci je dostatočný. Výhľady na Beskid Sadecky, spomienky na šaľene preteky v poľsku, zameriavame čo by sa tu ešte v budúcnosti dalo pochodiť a ide sa naspäť. Ale nie tak priamo ako by si bol človek pôvodne myslel. Cestou tam sme totiž našli odbočku na pútne miesto, mariánsku horu Zvir nad Litmanovou. 

Widoki_do_kraju_polskiego

O tomto mieste som už počúval dávnejšie a teraz tabuľka hovorí že to je len kúsok. Stretávame dokoca poliakov ktorí toto miesto navštevujú cez hranice. Času dosť a tak odbočujeme. Necelých 20 minút a prichádzame na asfaltovú cestu. Aha a sme v civilizácii. Popri ceste parkoviská. Nuž dnes sa putuje hlavne na štyroch kolesách.

pútne_miesto_nad_Litmanovou

Na pútnom mieste je celkom ruch. Otvorený bufet so slušným sortimentom a nízkymi cenami. Prameň so svätou vodou. Pietne miesto. A aj pekné. Dalo by sa určite aj tu v okolí ešte poprechádzať ale my sa vraciame naspäť na náš chodník a potom už rovnakou cestou ako sme prišli až ku autu. Vôbec to nevadí opäť parádne výhľady a trochu iné ako cestou tam. ideme predsa opačným smerom.

Pekný kus kraja a tak trochu bohom zabudnutý, či ekonomikou? Neviem ale dobre tak, nech to takto ostane čo najdlhšie...

 

Martin Bartoň

 

 

 

Fotky Eliášova hora a Zvir

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk www.adamsport.eu Eshop davorin.sk JM SPORT Adam Sport - Kreuzspitze GT

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri